Diecézní zprávy (květen 2024)

“Milí diecézané, farníci, přátelé,
loni před Vánoci jsme vydali pilotní videolist s názvem AŽNAVĚKY, který shrnuje, co se diecézi děje a o čem byste měli vědět. Druhý díl Videozpravodaje vyšel na konci května. A pro ty, kteří se k němu ještě nedostali na sociálních sítích nebo webu biskupství, teď vydáváme i krátké zprávy. Naším cílem je pozvat Vás co nejvíc do všeho, co se napříč diecézí chystá a nabídnout Vám možnost se zapojit a nebo naše směřování přímo ovlivnit. Moc se těším na setkání s Vámi všemi, ať už prostřednictvím videolistu, debatní roadshow AŽNAVĚKY NAŽIVO nebo na některé z akcí či aktivit, které nabídnou následující řádky.”

o. Pavel, brněnský biskup

Co máme za sebou?

Nová unikátní kaple v Nesvačilce je vysvěcena
Díky tisícům dárců byla po víc než deseti letech úsilí dostavěna kaple v Nesvačilce. Je zasvěcena Panně Marii Bolestné a začátkem května ji vysvětil biskup Pavel Konzbul. Sen o kapli se tamním farníkům splnil po víc než 100 letech – už v roce 1920 na ni začali poprvé spořita založili taky Spolek pro stavbu nesvačilské kaple. Plány na výstavbu dotáhl až kněz René Václav Strouhal.

850 ministrantů se zúčastnilo ministrantské pouti
Podtitul Kolik kiláků dáš ty? nesla letošní Ministrantská pouť. Konala se v areálu benediktinském klášteře v Rajhradu u Brna a nejen pěšky na ni dorazilo 850 malých i větších ministrantů. Akce měla skvělou atmosféru a už teď se těšíme na další setkání. Péči o ministranty v diecézi zaštiťuje biskupský vikář pro pastoraci Pavel Šenkyřík společně s diecézním vedoucím Františkem Kroutilem a týmem děkanátních ministrantských koordinátorů. Hravé akce, setkání nebo vzdělávací kurzy aktuálně sdružují na webových stránkách mladez.biskupstvi.cz/ministranti, do konce školního roku ale plánují spuštění nové platformy www.ministranti.cz.

Uskutečnil se kurz pro průvodce kostely
Chceme návštěvníkům otvírat stovky chrámů a dalších kulturních památek o které se jak církev staráme. Proto proběhl kurz pro průvodce našimi kostely.

Třebíč v květnu hostil Diecézní setkání mládeže
Jako každý rok se i letos na jaře uskutečnilo Diecézní setkání mládeže – tentokrát v Třebíči.
Biskup Pavel při něm zdůraznil nutnost toho, aby mladí lidé věděli, že se nimi v církvi počítá. Program nabídl třeba pokec s biskupem, svědectví o víře i akční hru ve stínadlech staré židovské čtvrti.

Talk show AŽNAVĚKY NAŽIVO se na jaře konají v Moravských Budějovicích a ve Znojmě
Začaly besedy s biskupem Pavlem a generálním vikářem Pavlem nazvané Ažnavěky naživo. Debaty s nimi si už vedli farníci v Hodoníně a Moravských Budějovicích, otázky si pro ně můžete do konce roku připravit ještě ve Znojmě (14. 6.), Třebíči (6. 9.) a v Brně (8. 11.).

Startují první akce podpořené diecézními granty pro evangelizaci
Ve farnostech se rozjíždí evangelizační akce, které biskupství podpořilo grantem jeden milion korun. Dotaci získalo 62 projektů. Třeba v Mutěnicích se rozběhl projekt farma fara, v Moravském Krumlově plánují piknik na náměstí a v Kuřimi evangelizační projekt Mission Possible.

Naše diecéze má nové logo i vizuální identitu
Naše diecéze má novou vizuální identitu vč. nového loga. Reagujeme tak na výzvu papeže Františka, aby komunikace církve byla srozumitelnější a mluvila jazykem dnešního světa. Používání grafických prvků bude k dispozici všem, co se na životě naší diecéze podílejí.

Co nás čeká?

Kněžský den na začátku června
Na začátku června ve Velkých Bílovicích proběhne pracovní setkání kněží. V návaznosti na něj se po děkanátech uskuteční setkání pastoračních rad farností.

Noc kostelů… již 16. ročník!
Už 7. června se uskuteční 16. ročník Noci kostelů. Díky moc Vám všem, kdo se podílíte na přípravě programů ve vašich farnostech. Držíme palce, abychom dokázali příchozím otevřít nejen dveře našich chrámů, ale hlavně naše společenství.

Na podzim se chystá velký pastorační veletrh
Na Biskupském gymnáziu v Brně se v říjnu uskuteční pastorační veletrh, kde na přednáškách, workshopech a tematických stáncích bude možné načerpat nové inspirace pro život v našich farnostech.

Koncem června budou vysvěceni 3 noví kněží
Na konci června budou vysvěceni 3 novokněží naší diecéze. Milan Pazdera z Křižanova, Lukáš Janoušek z Moravských Budějovic a Dan Martínek z Brna-Husovic. Těšit se tak můžete nejen na svěcení, ale i na slavnostní primiční mše. Klukům držíme palce.


Budeme moc rádi, když se do tvorby programu diecéze zapojíte nebo nám poskytnete svoje
postřehy a zpětnou vazbu. Kontaktovat nás můžete na e-mailové adrese komunikace@biskupstvi.cz.

Pokud budete chtít zviditelnit akci, kterou pořádáte ve farnosti, můžete ji také propagovat na novém webu www.dekanstvi.cz. V takovém případě se obracejte na moderátora pastoračních aktivit ve vašem děkanství nebo otce děkana. Jejich mail je uveden v kontaktech na zmiňovaném webu.

Pokud plánujete událost, která má větší přesah nebo diecézní charakter, můžete počítat s vyvěšením na webu biskupství www.biskupstvi.cz.

Díky, že naši diecézi tvoříme společně!

Přesunout se na začátek