Kostel sv. Jakuba Většího a sv. Matouše

Farní kostel sv. Jakuba Většího a evangelisty Matouše v Nových Hvězdlicích byl postaven za opata kláštera sv. Augustina na Starém Brně Matouše Pertchera, podle projektu Františka Antonína Grimma, a to v letech 1770-1773, kdy vysvěcení proběhlo 26. září 1773 a náklady na stavbu hradila farnost.

Farní kostel je jednolodní stavba s věží nad západním průčelím zdobeným sochou sv. Augustina a Tomáše z Villanovy. Na malířské výzdobě se podílel Felix Ivo Leicher a Ignác Raab. Kostel má dva zvony – Sv. Jakub a Panna Maria – z dílny rodiny Deitrichů.

Posledním správcem farnosti, který sídlil ve Hvězdlicích byl p. Arnold Schneider. Od této doby spravují farnost faráři z okolních farností.

V 90. letech 20 stol proběhla za přispění obce a kraje oprava věže, střechy a fasády kostela.

 

 

Přesunout se na začátek